Po 9 dniach intensywnych poszukiwań, zakończono prace związane z odnalezieniem fragmentów meteorytu Pułtusk w lasach nadleśnictwa Pułtusk. Eksperci i pasjonaci meteorytów z Polski i zagranicy, wzięli udział w tej wyjątkowej misji, której celem było odnalezienie kolejnych fragmentów jednego z najsłynniejszych meteorytów kamiennych, który spadł na Ziemię w 1868 roku.
Meteoryt Pułtusk
Meteoryt Pułtusk to jeden z najważniejszych meteorytów, które kiedykolwiek spadły na terytorium Polski. Jego upadek miał miejsce 30 stycznia 1868 roku, kiedy to fragmenty ciała niebieskiego rozpadły się na tysiące mniejszych kawałków, które spadły na powierzchnię ziemi w rejonie Pułtuska. W wyniku tego zdarzenia meteoryt zyskał ogólnoświatową uwagę naukowców, okazał się jednym z najlepiej udokumentowanych przypadków tzw. deszczu meteorytów w historii. Więcej na ten temat przeczytacie na wiki.meteoritica.pl
Olbrzymia ilość okazów została zebrana przez okolicznych mieszkańców oraz naukowców zaraz po spadku, w późniejszych latach liczba odnalezionych okazów malała. Okazy meteorytu Pułtusk trafiły do muzeów na całym świecie. Wiele fragmentów pozostało wciąż nieodkrytych, co stało się pretekstem do organizacji poszukiwań w ostatnich latach – Poszukiwania fragmentów meteorytu Pułtusk 2024 – Pułtuski Byk
Poszukiwania w lasach nadleśnictwa Pułtusk
Poszukiwania fragmentów „Pułtuska” w lasach nadleśnictwa Pułtusk, prowadzone były w okresie 9-17 listopada 2024r. W akcji wzięli udział zarówno naukowcy, jak i pasjonaci meteorytów. Poszukiwania były możliwe dzięki staraniom prof. Szymona Kozłowskiego z kanału W Gabinecie Astronoma, który ściśle współpracował z Nadleśnictwem Pułtusk i otrzymał zgodę na udostępnienie terenów leśnych do poszukiwań, umożliwiając tym samym częściowe sprawdzenie miejsc, w których mogą znajdować się fragmenty meteorytu. Eksploratorzy wykorzystali nowoczesny sprzęt detekcyjny, w tym specjalistyczne wykrywacze metali, aby zlokalizować fragmenty meteorytu ukryte w gęstych lasach.
Odkrycie 11 nowych okazów
W trakcie poszukiwań, które zakończyły się 100% sukcesem, znaleziono łącznie 11 nowych okazów fragmentów meteorytu Pułtusk. Okazy różnią się wielkością i kształtem, ale każdy z nich stanowi niezwykłą wartość zarówno dla nauki, jak i historii. To niezwykłe znalezisko, które pozwala nam nie tylko lepiej zrozumieć historię meteorytu Pułtusk, ale także przyczyni się do dalszych badań nad procesami zachodzącymi w przestrzeni kosmicznej i poszukiwań okazów meteorytu w potencjalnej elipsie spadku. Obecnie, znalezienie tak wielu fragmentów w jednym regionie to rzadkość, a każde z tych odkryć wnosi coś nowego do naszej wiedzy o tym fenomenie.
Znalazcy i ich znaleziska:
1. Jarosław Morys – 13.11.2024 – 313 g
2. Jens Metschurat – 12.11.2024 – 86,6 g
3. Jens Metschurat – 15.11.2024 – 81,1 g
4. Janusz Kosmowski – 9.11.2024 – 70,7 g
5. Jarosław Morys – 13.11.2024 – 52 g
6. Konrad Łęcki – 9.11.2024 – 48,2 g
7. Szymon Kozłowski – 9.11.2024 – 40,7 g
8. Paweł Żochowski – 13.11.2024 – 40,2 g
9. Paweł Żochowski – 13.11.2024 – 26,5 g
10. Jens Metschurat– 16.11.2024 – 16,5 g
11. Jens Metschurat – 16.11.2024 – 10 g
Zakończenie poszukiwań nie oznacza końca prac związanych z poszukiwaniem pozostałych fragmentów meteorytu Pułtusk leżących od tylu lat w ziemi. Znalezienie 11 nowych fragmentów jest impulsem do kontynuacji badań i poszukiwań, a także stanowi inspirację do organizowania kolejnych ekspedycji w poszukiwaniu innych ciał niebieskich, które mogłyby pozostawić swój ślad na ziemi. Odkrycie nowych okazów daje nadzieję na kolejne przyszłe sukcesy w trakcie poszukiwań i może przyczynić się do nowych odkryć w tej fascynującej dziedzinie.
Pamiętajmy, że na każde poszukiwania wymagana jest zgoda właściciela terenu.
Wideorelacja z poszukiwań dostępna jest na kanale W Gabinecie Astronoma
Znalazcom gratulujemy, uczestnikom poszukiwań dziękujemy i miejmy nadzieję, do zobaczenia za rok.
Szczególne podziękowania składamy Lasom Państwowym i Nadleśnictwu Pułtusk za wyrażenie zgody na poszukiwania.