Poszukiwania meteorytu Pułtusk 2024

Poszukiwania meteorytu Pułtusk 2024

Prof. Szymon Kozłowski uzyskał w Nadleśnictwie Pułtusk zgodę na grupowe poszukiwania meteorytów Pułtusk w lasach państwowych rosnących wewnątrz elipsy spadku meteorytu Pułtusk. Poszukiwania odbędą się w dniach 9-17 listopada 2024 roku. Maksymalna liczba poszukiwaczy w pozwoleniu 40 osób.

Meteoryty spadają na Ziemię regularnie, jednak ich upadek jest trudny do przewidzenia, a także rzadko zdarza się, że spadają w określone miejsca. W Polsce zarejestrowano kilka przypadków upadku meteorytów, ale nie można przewidzieć, kiedy i gdzie kolejny meteoryt spadnie.

Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć meteoryty, które jakiś czas temu wylądowały na powierzchni Ziemi jest elipsa spadku Meteorytu Pułtusk, która jest bardzo dobrze znana wielu „hunterom”. Na poszukiwania w lasach państwowych trzeba mieć pozwolenie, a o to do tej pory w Nadleśnictwie Pułtusk było wyjątkowo trudno.

Dzięki Prof. Szymonowi Kozłowskiemu, prowadzącemu kanał W Gabinecie Astronoma, który nie tylko bada kosmiczne skały, ale również jest aktywnym poszukiwaczem, mamy możliwość przeczesania państwowych lasów elipsy pułtuskiej.

Jak zapisać się na poszukiwania?
Należy zapoznać się z następującymi dokumentami:
1. pozwolenie na poszukiwania
2. porozumienie w sprawie poszukiwań
(dla jasności: znaleziony meteoryt staje się w 100% własnością znalazcy, Nadleśnictwo Pułtusk nie będzie rościć sobie praw do znalezionych meteorytów pomimo dziwnego zapisu w porozumieniu; dwukrotnie potwierdzone emailowo)
3. stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
4. należy posiadać odpowiedni wykrywacz metali
5. należy pobrać OŚWIADCZENIE POSZUKIWACZA, wypełnić, zaznaczyć Tak/Nie w odpowiednich miejscach i podpisać we wszystkich zaznaczonych miejscach (dwa).

Skan lub zdjęcie oświadczenia odsyłamy na email: meteoryt.simkoz@gmail.com do dnia 5 listopada 2024 r.

Odesłanie wypełnionego oświadczenia NIE oznacza automatycznego zapisania na poszukiwania. Przydział miejsc na liście poszukiwaczy nastąpi w następujących grupach: pięć miejsc zarezerwowanych jest dla poszukiwaczy zamieszkujących obszar spadku meteorytu Pułtusk, kolejne 25 miejsc zarezerwowanych jest dla członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, ostatnie 10 miejsc udostępnione jest dla pozostałych poszukiwaczy. Miejsca w powyższych grupach (5, 25 i 10) wypełniane będą zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Osoby z grupy mieszkańców proszę w emailu napisać, że jest się mieszkańcem miejscowości (podać nazwę) w obszarze spadku.

Meteoryt Pułtusk poszukiwania 2024
Mapka obszaru poszukiwań przygotowana przez Nadleśnictwo Pułtusk

Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Pułtusk
Poszukiwania rozpoczniemy spotkaniem z przedstawicielem Nadleśnictwa Pułtusk dnia 9 listopada 2024 roku o godzinie 10:00 w następującym miejscu: kliknij. Dowiemy się na nim tego co możemy, a czego nie możemy robić w lasach nadzorowanych przez Nadleśnictwo Pułtusk, będziemy testować wykrywacze metali na prawdziwych okazach meteorytu Pułtusk, a także zrobimy zdjęcie pamiątkowe.

Poszukiwania Pułtusk 2024
Mapka obszaru poszukiwań (kolor niebieski) z zaznaczeniem przybliżonej południowej części elipsy spadku i jej osi (kolor czerwony).

Dojazd na miejsce poszukiwań i zakwaterowanie są w gestii poszukiwacza (nie są organizowane).

Dlaczego warto szukać meteorytu Pułtusk:
– ponieważ jest to największy deszcz meteorytów w historii Europy. W 1868 roku nad okolicą Pułtuska spadło około 70 tysięcy fragmentów meteorytu, a wiele z nich nadal można znaleźć. Meteoryty Pułtuskie to chondryty zwyczajne, co czyni je interesującymi zarówno dla kolekcjonerów, jak i naukowców;
– wartość kolekcjonerska: znalezienie fragmentu meteorytu może być wartościowe. Nawet małe kawałki mogą mieć wartość rynkową, a większe fragmenty mogą być bardzo cenne;
– znaczenie naukowe: Meteoryty dostarczają ważnych informacji o początkach Układu Słonecznego, a znalezienie nowych okazów może przyczynić się do dalszych badań naukowych;
– przygoda i satysfakcja: Poszukiwanie meteorytów to ciekawa forma aktywności na świeżym powietrzu i możliwość doświadczenia prawdziwej przygody.

Warto jednak pamiętać, że znalezienie meteorytu nie jest łatwe, ponieważ od upadku minęło wiele lat, a wiele fragmentów mogło zostać ukrytych przez warunki naturalne lub już znalezionych przez innych poszukiwaczy. Mimo to, nadal istnieje szansa na odkrycie nowych okazów, szczególnie na polach i w lasach w elipsie spadku, gdzie mogą być ukryte pod ziemią.

Więcej o Meteorycie Pułtusk znajdziecie na stronie: wiki.meteoritica.pl

Źródło: meteoryt.simkoz.pl

Zostaw komentarz...