W poniedziałkowy wieczór (26.06.2023) około godziny 22:45 na niebie nad Niemcami rozegrał się imponujący spektakl. Mieszakńcy Frankonii masowo zgłaszali kulę ognia na wieczornym niebie, a media społecznościowe lekko się rozgrzały… Nagle noc stałą się dniem, przynajmniej na chwilę
„Dokonano ponad 400 obserwacji, głównie z Niemiec i Czech, a także prawie wszystkich krajów Europy Środkowej” – powiedział we wtorek rzecznik Europejskiego Instytutu Badań Kosmicznych we Frascati we Włoszech. „Bolid został uchwycony na wielu zdjęciach i filmach, na których wyraźnie widać fragmentację obiektu”.
Dane dotyczące dokładnej orbity ciała niebieskiego, jego wielkości i materiału nie są jeszcze dostępne. Według obserwatorów ślad na niebie przebiegał mniej więcej z południowego wschodu na północny zachód – powiedział rzecznik. „Wielkość obiektu również musi zostać dokładniej określona, ale na podstawie nagrań wideo oceniłbym wizualnie, że ma on około jednego metra lub nieco więcej”.
Meteoroid był prawdopodobnie jaśniejszy niż księżyc w pełni w momencie eksplozji. Ponadto istnieje realna szansa, że małe fragmenty wylądowały na Ziemi.
W czasie 24 godzin od zjawiska, na stronie IMO International Meteor Organization, raport z obserwacji dodało 489 kosmomaniaków.
Ve 22:45 bylo možné nad západním obzorem spatřit extrémně jasný meteor (bolid)!! V době exploze byl patrně jasnější, než Měsíc v úplňku a je reálná šance, že na zem dopadly i malé úlomky. Video od Dana Neumanna z Plzně. pic.twitter.com/MF0fuGP1mZ
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 26, 2023
Według naszych znajomych z Akademii Nauk Republiki Czeskiej, aktualnie przyjmuje się, że bolid zawierał duże ilości żelaza. Ewentualna elipsa spadku i dodatkowe materiały na temat zjawiska nie zostały jeszcze udostępnione. Wyliczenia, obliczenia i szacunki (w skrócie WOS) cały czas trwają.
Aktualizacja 2023.06.27 23:00
Po 24-godzinach od zdarzenia, wiemy już, że żaden z fragmentów tego ciała niebieskiego nie dotarł do powierzchni Ziemi.